Ziraat Bankası Gazilere Kredi


Şehit aileleri, terör mağdurlar, dul, yetim ve gaziler için yapılan faizsiz kredi uygulamasının ilki 1985 yılında yapılmış, 1991 yılında ise kanunlar ile belirlenen durumun kapsamı genişletilerek Hak Sahipliği olan tüm şehit aileleri, terör mağdurları, dul, yetim ve gaziler için geçerli hale getirilmiştir. Günümüzde ise aşta gaziler olmak üzere bahsi geçen tüm hak sahiplerinin faizsiz kredi uygulaması Ziraat Bankası tarafından yapılmakta, Ziraat Bankası gazilere kredi uygulaması ile mağdur kişilerin ekonomik olarak daha refaha ermesini sağlamaktadır.

Ziraat Bankası’nın sunduğu bu uygulamadan yararlanmak için birtakım şartlara uyulması gerekmektedir. Bunlar; T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü’nden hak sahipliğinin olduğunu kanıtlayan belgenin alınması ve bu belgeyle birlikte Ziraat Bankası’na başvuru yapılmasıdır.

Ziraat Bankası Gazilere Kredi Detayları

Gaziler için sunulan faizsiz krediler, konut alımlarında kullanılmakta ve konut seçimlerinde de herhangi bir kısıtlama var olmamaktadır. Kredi ile alınacak olan konut tapusunun en fazla 1 yıl öncesinden alınmış olması, faizsiz kredi kullanımı için yeterlidir. Kredinin kullanılacağı ildeki konut seçiminde, konutun büyüklüğü de önemli olmamaktadır. Konut seçimi tamamen serbesttir.

Her sene Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından belirlenen kredi miktarı, bu yılda her seneki gibi senelik fiyat artışına göre belirlenmiştir. 2018 yılının kredi miktarı ise 114 Bin Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Faizsiz Kredinin Geri Ödemesi

Ziraat Bankası tarafından gaziler için sunulan faizsiz kredi uygulamasının geri ödemesi de, hak sahipliğini sunmuş kişinin aldığı maaşı üzerinden yapılmaktadır. Alınan maaşın dörtte biri, kredinin ödeme süresi boyunca, T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kesilmektedir. Alınan kredinin tamamiyle ödenmesi, kredi vadesinin bittiği gün olarak hesaplanmaktadır. Ödeme planı ise, Ziraat Bankası görevlileri il hak sahibi arasında belirlenmektedir. Ödeme planında gazilere faizsiz kredi uygulaması nedeniyle herhangi bir faiz uygulanmaz. Çekilmek istenilen tutar, faizsiz olarak vadelendirilir. Sadece bir kereliğine uygulanmak üzere, kredinin yüzde 1’i olarak belirlenmiş dosya masrafı yine kredinin hak sahibinden alınmaktadır.

Hak Sahipliği Belgesinin Alınması

Ziraat Bankası’nın sunduğu faizsiz gazi kredisi için en önemli belge, hak sahipliği belgesidir. Belgeni alınmaıs için gazi kişinin ya da yakının SGK’ya başvuruda bulunması ve bunun için bir dilekçe vermesi gerekmektedir. verilen dilekçe SGK tarafından değerlendirme alınmakta ve gazi ya da gazi yakınana iki ay içerinde hak sahipliği belgesini göndermektedir.

Gazilerin ya da gazi yakınlarının hak sahipliği belgesini talep edecekleri adres; Primsiz Ödemeler Daire Başkanlığı olacaktır. Açık adrese Tuna Caddesi No:7 Kızılay – Ankara şeklinde yazılarak dilekçe gönderilmelidir. Gönderilen dilekçeye cevap gelmemesi ya da dilekçenin durumunun sorgulanması istenildiğinde ise; SGK’nın 170 numarası aranarak, Çağrı Merkezi’nden sorgulama yapılabilmektedir. Çağrı Merkezi ile de dilekçe takibi yapılamadığı durumlarda yine SGK’ya dilekçe yazılması, hak sahipliği belgesi hakkında bilgi edinilmek istendiği belirtilmelidir.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir