Yat Temizleme Şirketi Kurmak için Gerekenler


Yat temizleme olarak ayrı bir şirket tarifi yapılmasının sebebi yatların kendine özel temizlik malzemelerinin ve yöntemlerinin olmasıdır. Çünkü yatlar çok büyük bir alana sahiptir ve deniz suyuyla temas etmektedir. Hem yerleşen tuzlu suyu çıkarmak gereklidir, hem de yatlar çok fazla pas tuttuğu için ayrıca pas çıkarma yöntemi kullanmak gerekir.

Yat temizliği yüzey alanının büyüklüğünden ve ayrıntılarından kaynaklı oldukça kol gücü gerektiren zorlu bir işlemdir. Bu nedenle de yat sahipleri bu temizliği kendileri yapmazlar. Mutlaka bir temizlik şirketi anlaşırlar. Yat temizliği için çalışanların bu konuda eğitilmiş olmaları gereklidir. Temizlik esnasında pasların nasıl çıkarılacağı, çiziklerin nasıl giderileceği ancak bir eğitimle mümkündür ve doğal olarak da yat yüzeyine zarar verilmeden yapılması gerek işlemlerdir. Türkiye’de de yat alımının artması ve yat sahiplerinin temizlik yapmamasından kaynaklı bu iş kolu gelişmiştir ya da hala gelişmektedir.

Yat Temizleme Şirketi Kurmak İçin Nerden Başlamak Gerekir?

Yat temizlik şirketi kurmak için üniversitelerin işletme bölümlerinden mezun olmak ya da yat temizliği ile ilgili gerekli eğitimleri almış olmak gereklidir. Başlangıç için doğru bir bütçe planı yapılması gerekir. Temizlik şirketi için genelde şirketler için gerekli olan iş güvenliği, iş yeri hekimliği ve muhasebe giderlerinin göz önünde bulundurulması gerekir. Ne kadar büyüklükte bir kadro ile çalışma yürütüleceği hesaplanmalıdır. Doğal olarak ne kadar büyüklükte bir şirket olacağına göre sermaye belirlenecektir ya da sermayeye göre çalışan sayısı belirlenir. Bu durumda sermaye planlaması için Kosgeb’den danışmanlık desteği almak mümkündür. Şirketi duyurmak için gerekli olan reklam, tanıtım harcamalarını hesaba katmak gereklidir. Bu durumda bir bayilikle başlamak da mümkündür. Piyasayı kendi şirketini kurmadan öğrenmek avantaj sağlayabilir. Yat turizmi için oluşturulan yönetmeliği de incelemekte fayda vardır.

Yat Temizleme Şirketi Nerelerde Kurulmalı?

Yat temizleme şirketi kurmak isteyenler şirketin konumunu doğru seçmelidir. Denize kıyısı olmayan illerde yat temizleme şirketi kurmak mantıklı olmayacaktır. Hatta denize kıyısı olan bölgelerden de ekonomik imkanlardan kaynaklı daha çok yat bulunan şehirler İzmir ve İstanbul’dur. Karadeniz ve Ege bölgelerinde yat olsa da sınırlıdır. Bu nedenle bu bölgelerde şirket kurmak da mantıksız olacaktır. Ancak elbette ki gelişmeler takip edilmelidir.

Sadece deniz kenarı olması yeterlidir diye düşünülmemelidir. Denizle alakalı her sektör iş görmeyecektir. Özellikle yat sahipleri ya da marina sahipleriyle ilişkide olmak gereklidir. Elbette ki gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden ulaşmak ve şirketin reklamını yapmakta mümkündür. Ancak yat temizliği sürekli bir ihtiyaç olduğu için düzenli müşteriler elde etmek şirketi büyütecektir. Yat sahipleri memnun kaldığı hizmetin reklamını da diğer yat sahiplerine yapacaktır. Bu nedenle de öncelikle bir bölge hedeflenmelidir. Daha sonra el edilen tecrübe ile geniş bir alana yayılmak mümkün olacaktır.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir