Şifresi Alınmamış Kredi Kartı İptali


Kredi kartlarının şifresi alınmadan iptali hakkında sorular çok fazla sayıya ulaşmıştır. Devamlı olarak kullanmakta olduğumuz kredi kartları hakkında bilinmeyen aşırı derecede bilinmeyen nokta var. Özellikle nakit ihtiyacını tamamen ortadan kaldıran bu sistem, bazı durumlarda zorluk çıkarmaktadır. 2007 yılında yürürlüğe giren kredi kartlarının iptali ve limit düşürme yasası, bu sorunları tamamen ortanda kaldırmak için yeterli oldu. Daha önceden bankaların sundukları kredi kartı fırsatlarından yararlananlar bin bir güçlükle iptal ettirmekteydi.

Artan şikayetler ve mantık olarak kişilerdeki otomatik olan haklardan yararlanmak isteyenler güçlükler yaşadılar. Ancak hukuk kavramının devreye girmesiyle, artık çok daha iptal işlemleri yapılabilir. Kredi kartınızın şifresini almadan iptal etmek için çalışmakta olduğunuz bankaya müracaat etmeniz yeterli olacaktır. Kartınızı iptal etmek için yapmanız gereken başvuruları yapmanız durumunda, banka en fazla 7 gün içinde işleminizi sisteme girmek zorundadır. Yapılamaması dahilin de hukuki yollarla hakkınızı aramanız mümkündür.

Şifresi Alınamamış Kredi Kartlarını İptal Ettirebilir miyiz?

Kredi kartı şifresi almadan kartınızı kapatmak son derece kolay ve mümkündür. Çünkü 2007 yılında resmi gazetede yayımlanan kredi kartları düzenlemeleri yasaların, kişinin kredi kartını iptali ve limitini düşüme hakları bulunmaktadır. Bu nedenle ülkemizde hangi bankayla çalışırsanız çalışın, bu işlemi yapmak istemek herkesin resmi hakkıdır. Özellikle bankalar bu işlemleri yapmamak için gayret gösterecektir. Ulaşmakta olduğunuz alanların yetkilileri iptal işlemin nedenlerini, kapatmanız durumunuzda yararlanamayacağınız avantajlardan bahsedecektir. İşleminizi sonlandırmamak için elinden geleni ardına koymayacaktır. Sürekli olarak kullanılan ve gerekli görülen kartlar bazı durumlarda böyle zorluklar çıkartsa da, kararlıysanız bunu gerçekleştirmek pek zamanınızı almayacaktır.

kredi kartı iptali için gerekenler

Özellikle daha şifresini almadığınız, kullanmaya başlamadığınız karları için daha rahat bir süreç yaşanacaktır. Sistem üzerinde milyonlarca sahip bankalar, artık kart verirken daha zor işlemler uygularlar. Bu işlemlerden onay almanız durumunda iptali için sizi ikna etmek adına çalışmalar yapılacaktır. Ancak sizin konu hakkında tek seçiminiz kartınızı iade etmekse, tüm çalışmalar yetersiz kalmak zorundadır.

Kredi Kartını İptal Etmek İçin Neler Yapılması Gerekmektedir?

Kredi kartını iptal etmek için yapılması gerekenler adına ilk adım müşteri temsilcisini aramanız olacaktır. Çalınma, kaybolma ve diğer iptal gerekçelerini belirtip, kartınızı kapatmak istediğini iletmeniz gerekmektedir. Kartınızı kullanmıyor olmanız,  banka tarafından iptal edilmesini sağlamayacaktır. Her işlemde olduğu gibi, kullanımını kapatmak istediğiniz durumlar içinde geçerlidir.

Diğer bir seçenek internet bankacılığını kullanarak kartınızı iptal etmek olacaktır. Müşterisi olduğunuz bankanın web sitesine giriş yapıp, oradan işlem sırasına göre talep edilen bilgileri girmeniz istenecektir. Bu evreden sonra kolaylıkla iptal talebinde bulunarak, onay almanız çok sürmeyecektir.

şifresi alınmış kredi kartı nasıl iptal edilir

Son tercih olarak kullandığını kredi kartının ait bankaların şubelerine gidebilirsiniz. Bankacılık işlemleri için her zaman en sağlıklı çalışma şubelerden gerçekleşir. Resmi bir evrakla kendinizi güvence altına almanız daha doğru olacaktır.  

Kredi Kartları Hangi Durumlarda İptal Edilmez?

Kredi kartlarının iptal olmasına engel olan durumların başında, kart borçları gelmektedir. Eğer kullandığınız kartlar adına 1TL borcunuz olması bile kartınızın kapatılmasına engel olacaktır. Düzenli olarak ödenmesi gereken tüm ödemeler yerine getirilmek mecburiyetindedir. Kuruş hesabı yapan, bankalar kartınızı kullanmasanız da ilerleyen dönemler yüklü bir miktarda borç talebinde bulunabilirler. Diğer bir iptal engeliyse, bu işlemi bankaya iletmemiş olmanızdan kaynaklanacaktır. Bankalar kullanmadığınızı görseler de kartınızı kapatmayacaktır. Kredi kartlarının şifresi alınmadan iptali hakkında bu bilgilere dayanarak hareket edebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir