Saç Ekim Merkezi Kurmak için Gerekenler


Her insan kendine ait bir işyeri olmasının hayalini kurar ki bu son derece normal bir durumdur. Teknolojinin gelişmesi ile beraber de farklı iş alanları yaşamlarımıza girmeye başladı. Bunlardan bir tanesi de son yılların gözde işi olan saç ekim merkezleri. Saç ekim merkezleri adından da anlaşılacağı üzere kadın ve/veya erkek saç dökülmesi problemi yaşayan insanlara saç ekiminin yapıldığı işyerleri. Bu merkezlerde saçın durumuna, az ya da çok dökülmesine, nedenine, kadın ve erkek olmasına göre farklı cihazlar, teknikler ile saç ekimi yapılıyor.

Saç Ekim Merkezi Açma Koşulları

Saç ekim merkezi açma koşulları güzellik merkezi açma koşulları ile neredeyse birebir aynıdır. Saç ekim merkezleri de güzellik merkezleri statüsünde yer almış olduğundan Güzellik ve Estetik Amaçlı Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik kapsamında işyeri açılırken işlemler yapılır. Öncelikle bu işyerini açmak için saç ekim merkezine bir mesul müdür atanması gerekmektedir ve bu mesul müdürün alanında gerekli bilgi ve birikime sahip, bu alanda sertifikası olan bir uzman olması şartı vardır. Yani öylesine herkesin kolayca açabileceği bir merkez değildir ve diğer güzellik merkezleri için olan kurallar burada da harfiyen geçerlidir.

Açılacak olan merkez yönetmelik kapsamında belirtilen büyüklüklerde olmalı, tuvalet, lavabo gibi alanlar istenen yeterlilikte olmalıdır. Yönetmelik bunu da detaylı olarak açıklamaktadır. O yüzden saç ekim merkezi açılmadan önce mutlaka yönetmelik iyice öğrenilmelidir. Bunun dışında saç ekim merkezi için kullanılacak olan cihazların mesul müdür tarafından onaylı ve imzalı listesi hazırlanmalıdır.

Gerekli şartları sağlayan kurumlar ellerindeki liste ile kentlerinde yer alan sağlık müdürlüklerine bir dilekçe ile başvururlar. Sağlık müdürlüğü ile yapılacak olan bu işlemler dışında Maliye Bakanlığının belirlemiş olduğu yasal mevzuatlar kapsamında da yapılabilecek olan şeyler var. Saç ekim merkezi ilgili meslek odasına kayıt olmalı, vergi levhasını çıkarmalı, belediye, itfaiye gibi resmi kurumlarının da kontrolünden geçecek olan bir noktaya işyeri gelmeli ve sürecin bu kısımları da halledilmelidir. Elbette tüm bunlar öncesinde belirlenen saç ekim cihazlarının alınmış olması gerekir.

Saç Ekim Merkezi Açarken Bilinmesi Gerekenler

Saç ekim merkezi açanların, açacak olanların bilmesi gereken çok önemli hususlar vardır ve bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir.

  • İşyeri açarken hedef kitle doğru bir biçimde belirlenmeli ve ona uygun olarak bir merkez kurulmalıdır.
  • İşyeri açıldıktan sonra hijyen kurallarına son derece önem verilmelidir. Bu tür yerlerde mutlaka gerekli temizlik koşulları maksimum düzeyde uygulanmalıdır. Mevzuatlarda da belirtildiği gibi galoş, eldiven gibi ürünler mutlak bir suretle kullanılmalıdır.
  • Çalışan personel de kendi temizliğine ve hijyen kurallarına önem göstermelidir.
  • İşyeri açılmadan önce kapanırken mutlaka doğru bir biçimde temizlenmelidir.
  • Çalışan personeller alanında yetkin ve deneyimli, işini seven uzmanlar olmalıdır. Kurumsal ve profesyonel çalışmaya özen gösterilmelidir.
  • Müşterinin beklentileri doğrultusunda hizmet verilmelidir.

Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir