Oto Ekspertiz Dükkânı Açmak – Eksper Olma Şartları


Türkiye’deki Aralık ayı itibari ile trafiğe kayıtlı araç sayısı TÜİK verilerine göre 22 milyon 200 bin. Ayrıca Türkiye’de her yıl ortalama 1 milyondan fazla trafik kazası meydana geliyor. Birçok kişi için, bu iki büyük ve önemli rakamı göz önüne alındığında Oto Ekspertiz dükkanı açmak ilgi çekici gelecektir.

Ayrıca ülkedeki ikinci el araç piyasasını da hesaba katınca oto ekspertizliği mesleğinin önemi daha da artmaktadır. Ancak bilindiği üzere oto ekspertizliği önemli bir meslektir. Bu sebeple bir oto eksperi olabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar da mesleğin önemini karşılar nitelikte oluyor.

Oto Eksperi olma şartları nelerdir?

Pek çok eksper dalı vardır. Diğer bütün eksperlik dalları için sigorta ile ilgili bölümler olmak üzere 4 yıllık lisans eğitimini tamamlama şartı aranır. Oto eksperi olabilmek içinse ilgili bölümlerin iki yıllık ön lisans programlarından mezun olmak yeterlidir. Bu açıdan oto eksperi olmak diğer dallara göre daha kolay gözükebilir ancak tüm eksperlerde aranan nitelikler ve şartlar aynıdır.

Ayrıca bir oto ekspertiz dükkanı açabilmek için sadece iki yıllık ön lisans programlarından mezun olmak yetmiyor. Öncelikle Hazine Müsteşarlığı’nın eksper ihtiyacı olduğuna kanaat getirmesi gerekiyor. Müsteşarlık bu ihtiyaca göre il bazında en az 3 ay süreli olmak üzere kurslar açar. Bu kursları tamamlayan adaylar Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan sınava girerler. Eksperlik sınavlarını Hazine Müsteşarlığı, TOBB ve Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği sitelerinden takip edilmesi gerekmektedir.

Hazine Müsteşarlığı tarafından açılan kurs ve sınavda başarılı olan ve stajyer olma hakkı kazanan eksper adayları sonuçların açıklamasından itibaren en geç 3 ay içerisinde staja başlamak için İcra Komitesi’ne başvuruda bulunması gerekir. İcra Komitesi tarafından belirlenen eksperlerin yanında 9 ay boyunca staj yapılması zorunludur. Eğer zaten bir eksperin yanında çalışılıyorsa staj şartı aranmaz ancak gerekli belgelere hak kazanabilmek için yine 9 ay geçmesi beklenir.

Stajını tamamlayan her eksper adayı ruhsatnamelerini alarak TOBB tarafından internet sayfasındaki duyuralı takip ederek levhaya kayıt olmak için başvuruda bulunması gerekir. Levhaya kayıt yaptıranlar artık kendilerine bir oto ekspertiz dükkanı açabilirler.

Kimler Oto Ekspertizliği yapabilir?

Eksperlik tarafsızlık ilkesine dayanan bir meslektir. Ekspertizin raporlarını taraf tutma kuşkusuna bile mahal vermeden hazırlamalıdır. Eksperlerin, İcra Komitesi tarafından belirlenecek olan etik kurallara uyması gerekir. Uymadığı takdirde veya taraf tutma kuşkusu uyandıracak bir rapor veya ilişki içine girdiğinde gereken yine İcra Komitesi tarafından yapılır. Ayrıca eksper olacak kişinin kılık kıyafetine, genel hal ve gidişe, insan ilişkilerine ve ofis düzenlemelerine çok titiz bir hassasiyetle yaklaşmalıdır. Görüldüğü üzere herkesin eksper olamayacağı çok açık. Üstelik denetimler Müsteşarlık tarafından belirli dönemlerde gerçekleştirilen eğitimlerle de devam eder.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir