Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?


Kullanıma kapatılan kredi kartlarının tekrar aktif olması, kredi kartlarının hayatımıza girmesinden beridir yaşanılan bir konudur. Kart sahibinin her ay düzenli olarak ödenmesi gereken miktarların yatırmaması, kaybolması ve diğer nedenlerden ötürü kapatılması normal bir durumdur. Kartlar hayatımızın her alanında olan alışveriş yapmamıza ve taksitlendirme yapmamıza olanak bir finansal destektir. Para konusunun geçtiği her noktada çalınma, kaybolma veya borçlanma söz konusu olacaktır. Ancak verilen talimatlar ve alınan güvenlik önlemleri bazı felaketlerin önüne geçilmesine engel olabiliyor. Örneğin kartınızın çalındığını düşünüyorsanız, hemen bankanızı arayıp kartınızın kapatılma talebinde bulunmanız gerekir. Artık tekrar açılması isteği size kalmış ve tartışmasız olarak tekrar ulaşım sağlayıp açmak istediğinizi bildirmek zorundasınız. Aksi takdirde kartınız asla aktif olmayacaktır ve üstelik borcunuz varsa devamlı olarak kapalı tutabilme ihtimalide vardır.

Kapatılan Kredi Kartları Tekrar Aktif Edilebilir mi?

Bankacılık sektörü her geçen yıl biraz daha büyüme göstermektedir. Ancak bilindiği gibi sadece ülkemizde bile 2 milyonu bulan hatırı sayılır bir rakam olan banka borçluları bulunmaktadır. Bu borçlanmalar öğrenci, iş sahibi ya da farklı alanlarda çalışan kişiler adına fark etmiyor. Artık üniversite öğrencilerinin bile, kullanmakta oldukları düşük limitli kartlar bulunmaktadır. Aynı zamanda kendisi için gerekli görülen tüm ödemelerin yapılmaması halinde, düşük limitli de olunsa kart kullanıma kapatılmaktadır. Devamlı olarak gösterilen ilginin ne kadar büyüdüğü görmek çok zor olmayacaktır. Gelir belgesiz kart sahibi olmak çok kolay, ancak her ay yapılan harcamaların geri ödenmesi zorunlu bir durumdur. Bu ödemelerin yapılmaması halinde bankalar hemen kartlarına bloke koyacaktır.

kullanıma kapatılan kredi kartı nasıl aktif edilir

Sizin talimat vermeniz dışında kartınız banka tarafından ancak borç karşılığında kapatılacaktır. Sürekli olarak kullanılmakta olan çalışmalar neticesinde kendi adınıza olan borçlarını ödeyerek kartınızı tekrar kullanıma açabilirsiniz. Bu evreden sonra yapılan ödemeler hakkında geri dönüş yapılmazsa hemen kartınız tekrar kullanıma kapatılacaktır. Borçlanma dışında kartınız size sorulmadan asla kapatılamaz, yasalarla desteklenen bir durumdur.

Kredi Kartları Neden ve Nasıl Kullanıma Kapatılır?

Kredi kartlarının kullanıma kapatılma sebepleri, oldukça basit ve hızlı olmaktadır. Birinci olarak bilinmesi gereken durum, eğer banka tarafından size danışılmadan kapatılıyorsa borçlanmalar söz konusu olacaktır. Bu konu dışında sadece sizin vermiş olduğunuz bilgiler neticesinde kartınız kullanıma kapatılacaktır. Eğer kartınızın kaybolduğunu düşünüyorsanız, hemen bankaların müşteri temsilcileri numaralarına ulaşıp, durumu izah etmeniz gerekmektedir. Kaybolması durumunda da hemen kartınızı kapattırmanız en doğru seçim olacaktır. Kartınız adına yapılacak her işlem, otomatik olarak sizin adınıza yapılmış olarak kabul edilecektir.

kredi kartını kullanıma kapatmak

Müşterisi olduğunuz bankaya bilgi vermemeniz, sadece sizin probleminiz olarak kalacaktır. Bunun dışında internet bankacılığını kullanarak ta kartınızın kapatılmasına isteyebilirsiniz.

Borç Yüzünden Kullanımı İptal Olan Kartlar Nasıl Açılır?

Borç yüzünden kapanan kartların açılması için yapılması gereken ilk çalışma, borcunuzun ödenmesi demektir. Düzenli olarak kullanmak istediğiniz kartınızın kapanma nedeni borçsa, yine tekrar açılması için para yatırmanız gerekmektedir. Diğer taraftan hiçbir şekilde kartınız tekrar aktif hale gelmeyecektir.

Çalıştığınız bankanın şubesine giderek, hemen kartınızı aktif hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda ATM’lerde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ATM, internet ve telefon konusunda problem yaşıyorsanız, yine en doğru seçim şubeler olacaktır. Yapmak istediğiniz işlemleri kısa zaman içinde halledebilir ve tüm çalışmaları baştan sona muhatap bularak yapabilirsiniz. Kullanıma kapatılan kredi kartlarının tekrar aktif olması borcunuzu ödemeniz durumunda hızlı ve kolay olacaktır.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir