Kullanılmayan Kredi Kartı İptal Olur Mu?


Kredi kartları hakkında tüm bilinmesi gerekenleri ihtiyaç duyulmadan araştırılmamaktadır. Bu nedenler tüm harcamalarımızı yaptığımız ve bununla birlikte her ay ödemesini yaptığımız kartların neler yapabildiğini bilmiyoruz. Son zamanlarda en çok merak edilen kredi kartı bilgisi, kullanılmayan kartların akıbeti oluyor. Kartlarınız kullanılmadığı sürece, çalışmakta olduğunuz bankalarda hala aktif olarak gözükmektedir. Çünkü sistemden çıkartılması gereken bildirisini ulaştırmamış oluyorsunuz.

Hesaplarınızda hareket olmasa da kalan kuruşlar bile ileriki dönemlerde büyük miktarlara ulaşabiliyor. Bu nedenle kartınızın kapatmak için kalan her kuruşu ödeyip, bankanızla irtibat kurup bu durumu iletmeniz gerekmektedir. Yapmanız gereken bankanıza ulaşıp,  artık sunulmakta olan hizmetlerden bazı nedenlerden ötürü kullanıma kapatmak istediğinizi belirtmelisiniz.

Düzenli olarak kart aidatı ödemek zorunda olduğunuzu bilin. Harcama yapmamanız kartınızın kapatıldığı anlamına gelmez. Resmi kayıtlarda hala bu kartın sizin adınıza olduğu ve bankayla olan sözleşmeniz gereği, bu borçlanmaları ödemek mecburiyetinde kalınmaktadır.

Kullanılmayan Kredi Kartları Zaman İçinde İptal Olur mu?

Kullanılmayan kredi kartlarının durumu, tamamen kenarda durdukça zarar veren maddi birikimlere benzer. Bilinmesi gerekenlerin başında ilk kartınız almadan önce imzaladığınız dosyada geçmektedir. Bu nedenle bankalardan herhangi bir işlem yaparken, önemli olan yerleri öğrenip okumanızda büyük yarar var.

Özellikle paranın olduğu her alanda dikkat ve anlaşmaların kağıt üzerindeki bilgileri hayati önem taşır. Böyle bir anlaşma yapmadan önce prosedürü eksiksiz okuyup, neler olup bittiğine göz atmakta yarar var. Çünkü kartınızın kullanmamanız durumunda, yine de o bankanın müşterisi anlamına geliyorsunuz. Gerekli düzenlemeler yapılıp, kesinlikle kartınızı artık kullanmak istemediğinizi ve iptal edilmesi için bilgileri ulaştırmalısınız.

kullanılmayan kredi kartı zaman içinde iptal olur mu

Yoksa her ay kesilen ekstre ücretleri, çok küçükte olsa yıllar içinde muhatap alınacağınız bir seviyeye ulaşacaktır. Bu evreden sonra otomatik olarak borçlu konumuna girersiniz. Aidatların ödenmemesi için yine bilgi vermelisiniz, üstelik yine kapatmış olmazsınız. Aynı zamanda gösterilmekte olan bildirilerin, tamamen resmi olarak adınıza ait olduğunu unutmamalısınız.

Kredi Kartını İptal Etmek İçin Neler Yapılması Gerekir?

Kredi kartının iptal edilmesi için yapılması gerekenlerin en kolay yolu şubeye gitmektir. Sadece kart iptali için değil, tüm bankacılık işlemlerini şubelerden yapmalısınız. Çünkü sizin önüne gelen banka bilgilerinden çok daha fazlası çalışanların sisteminde bulunur.

Yetkili oldukları durumdan bizlerden çok daha fazladır. Bu nedenle en garantili yol bankaya gidip, kartınızın artık aktif olmamasını istediğiniz belirterek, işlemini yapmanızdır.

kullanılmayan kredi kartı nasıl iptal edilir

Diğer bir yolsa telefon bankacılığıdır. Bu noktada çalışmakta olduğunu bankanın müşteri temsilcisine bağlanıp, talep ettiğiniz her işlemi halledebilirsiniz. Onay alınmasıyla birlikte, tüm görüşmeleriniz kayıt altında tutulacaktır. İnternet bankacılığı hakkında biraz araştırma yapmanızda yarar var, gerekli alanları bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Doğru kullanılması durumunda bankaların internet platformlarından faydalanabilirsiniz.

Kredi Kartımı İptal Ettiğim Halde Borçlu Olduğumu Öğrendim Ne Yapmalıyım?

Kredi kartının iptal edilse de hala borçlu olmak, genel anlamda ödenmeyen borçlardan kaynaklanmaktadır. Bu sadece 1 kuruşun yıllar içinde geldiği aşamadan sonra gerçekleşecektir.  Özellikle borcunuzun tamamen kapandığına dair bir belge istemekte büyük yarar var. Zaten her kuruşunu ödediğiniz bir kartın borçlu olarak karşınıza çıkması, direk olarak bankanın hatası olarak sonuçlanacaktır.

Her ödemenin kayıtlarını saklayın, çünkü konu hakkında çok fazla insan mağdur olmakta. Anlaşılacağı gibi bankalar ne kadar bilgisayar ve tüm dijital sistemlerden faydalansa da hata yapabiliyorlar. Kredi kartları hakkında tüm bilinmesi gerekenleri önemle araştırmakta ve bilgi edinmek çok doğru bir adım olacaktır.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir