Kredi Kartımdan Alışveriş Yapılmış, Ne Yapmalıyım?


Kredi kartından habersiz alışveriş yapılması, daha kartların hayatımıza girdiği ilk zamanlardan beri karşılaşılmakta olan bir durumdur. Bununla birlikte sürekli, çalınması ve harcaması yapılması gibi durumlardan meydana geldi. Bilindiği gibi ilk başlarda ATM’lerde kameralarında hep problem olurdu. Kullanılan araç gereçler ve bankaların sorumsuzluğu yine birçok problemi beraberinde getirdi. Fakat bu zafiyetler kart sahiplerin ödenmesi gereken borçların muhatabı olmaktan kurtaramadı. Belli başlı çalışmaların yapılaması yaklaşık 5 seneden beri hayatımızdadır. Bu nedenle kart sahiplerin bilgilerini paylaşmamaları hayati bir durumdur.

Kart bilgileriniz sahip olan biri rahatlıkla adınıza işlemler yapabilir. Çekilen miktarların ne alanda kullanıldığı artık banka için önemsizdir. Ödeme yapılmış ve her ay olduğu gibi bu durum ekstreye yansıyacaktır. Kaliteli çalışmalar sayesinde, artık bu sorunların önüne geçilmekte ve sonuçlar çoğu zaman itiraz etme hakkı vermektedir.

Kredi Kartından Habersiz Alışveriş Yapılanlar Neler Yapabilir?

Kredi kartı kullananların bilmesi gerekenler adına çok önemli detaylar vardır. Özellikle kartınızdan çıkış yapılan her harcama kesinlikle sizden talep edilecektir. Hızlı bir şekilde gösterilmekte olan ve bununla birlikte devamlı olarak kullanılan alanların takip edilmesi gerekmektedir. Sizden sürekli olarak ödeme talep edileceğini kartı alırken biliyorsunuz. Bu nedenle size ait olan tüm ödemeler otomatik olarak sisteme düşecektir. Artık ister kardeşiniz isterseniz en yakınlarınız olsun bu harcama size ait gözükmektedir. Fakat bu durumun sizin kontrolünüz dışında olduğunu ispatlamanız durumunda tamamen konu sizin lehinize döner.

kredi kartımdan haberim olmadan alışveriş yapılmış

Aksi takdirde borcu ödemekle yükümlü olursunuz. Her geçen gün kredi kartı mağdurları artmaktadır. Devlet tarafından uyarılar artmakta ve e- ticaret adı verilen sistemin isteyenlere açık olması planlanmıştır. Düzenli ve kaliteli yapılan araştırmalar her zaman için olumlu sonuç verecektir. Kaliteli ve doğru erişilen bilgiler, uygulanması durumunda hemen pozitif çözümlere etkili olacaktır. Bu tarz problemler yaşamamak için, kredi kartı güvenliği adına sunulan hizmetlerin hepsinden faydalanmakta yarar var.

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kredi kartı güvenliği sağlamak için özel şifrelemelere varana kadar bir sistem geliştirilmiştir. Ancak bizimde şahsen yapabilerek kendimizi güvence altına alabileceğimiz konuları da yerine getirmemiz gerekmektedir. ilk olarak yapmakta olduğumuz internet alışverişlerinin ne kadar güvenli sitelerden yaptığımıza bakmalıyız. İnternetten kredi kartıyla alışveriş yapmak için onay vermeniz gerekmektedir, kullanmıyorsanız kart sahipleri için daha iyi seçim olacaktır.

Ancak sürekli olarak milyonlarca kişi internet üzerinden çeşitli alanlarda harcama yapmaktadır. Bu gibi durumlarda kullanmakta olduğunuz sitelerin ‘’https’’ uzantısına sahip olduğundan emin olun. Eğer yoksa site tamamen güvensiz demektir. Güvenli sertifikası olmayan siteler her zaman tehlike üretir, bu nedenle böyle sitelerden uzak durulması yeterli olacaktır.

Kredi Kartımdan Alışveriş Yapılan Noktaları Öğrenebilir miyim?

Kredi kartından izinsiz alışveriş yapanları öğrenmek için, harcamanın ATM yoluyla yapılması gerekmektedir. Sonuç olarak yapılan her ödeme kayıt altındadır ve hangi saatte nereden yapıldığı çok önemlidir.

haberim olmadan kredi kartımdan alışveriş yapılabilir mi?

Bankaya böyle bir durum hakkında müracaat etmeniz halinde, tarih ve hangi ATM’den yapıldığına ilişkin bilgi almak zor olmayacaktır. Kamara görüntülerinden tespit daha hızlı ve delil sağlamanız bakımından daha kaliteli olacaktır. Ancak internet üzerinden yapılan kaçak harcamalar için süreç biraz daha uzayacaktır. Çünkü milyonlarca kişinin yapmış olduğu yanlışlar nedeniyle aşırı yoğunluk yaşanmaktadır. Kredi kartından habersiz alışveriş yapılması adına binlerce dosya açılmıştır, bilişim suçları oldukça yoğun çalışmaktadır.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir