Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenirse Faiz İşler Mi?


Kredi kartlarının asgarisinin ödenmesi halinde faiz işlemleri, genel olarak kesintisiz bir şekilde ilerlemesi gereken ödemelere küçük bir es verme anlamı taşımaktadır. Kredi kartı kullanımı her geçen yıl biraz daha artarken, aynı sayıda borçlu sayısı da artmaktadır. Düzenlemeler için yapılan adımların başında, taksitli olarak geri ödeme sistemi geliştirilmiştir. Bu sayede kartınız 1 taksitte geri açılmasa da, borcunuzun düzenli olarak ödenmesi için fırsat çıkartılması anlamı gelmektedir. Çünkü ödenmesi yapılamayan borçlar, hemen faiz işlemine tabi tutulmaktadır. Yapılan yasa değişikleri ve kredi kartları ödemeleri hakkında bilinmesi gerekenler, kesinlikle hafife alınmamalıdır.

Kredi kartlarına tanınan asgari ödeme hakkı, ilk yıl için en az %40 olarak bilinmektedir. Diğer taraftan baştan sona gösterilmekte olan ve ilerleyen dönemlerde ise en az %22 seviyesinde sabitlenmektedir. Yani kartınızı kullanmaya başladığınız ilk yıl, her ay en az ödemeniz istenilen tutar, yeni yılda biraz daha düşecektir. Belli bir miktar para yatırılması, kredi kartına işlenen faizin durması anlamına gelmemektedir.

Kredi Kartının Asgari Ödemesini Yapmak Faizi Durdurur mu?

Kredi kartına borcuna işleyen faizin durdurulması yolu, yine direk olarak dönem borçlarının ödemelerinin yapılmasıyla gerçekleşmektedir. Her ay otomatik olarak ödeme zorunluluğumuz olan kartlar, hemen kendisini diğer ay tekrar edecektir. Düzenli olarak kullanılması amaçlanan kartların tüm borcunun kapatılması şart bir durumdur. Özellikle gösterilmekte olan çalışmalar neticesinde, bankalar sürekli olarak artan banka borçlularını durdurmak istemektedir.

asgari tutar ödenirse faiz gelir mi

Ancak bunun için yine yapılan harcamaların, yine borçlu tarafından ödenmesi talep edilecektir. Asgari ödenmesindeki asıl amaç, diğer borçlanmanın kapatılacağı ve bunun için zaman kazanmak anlamına gelmektedir. Kredi kartı kullanıcılarının bilmesi gerekenler hakkında çok fazla eksik olduğunu, yapılan Google araştırmalarından bile anlamak mümkün. Her gün bir yeni soru işaretiyle, cevap aranmaktadır. Kullanım alanları genişledikçe, harcama yapılacak noktalar büyüdükçe ödeme yapılması çok daha zor bir duruma gelmektedir.

Faiz İşlemini Durduramıyorsa Asgari Ödeme Ne Amaçla Yapılmaktadır?

Kredi kartı asgari ödeme yapmanın amacı, faiz düşürmese de birçok konuda yasal işlemler için çok önemlidir. Örneğin bu ödemeyi yapmamış olmanız, 90 gün sonra otomatik olarak yasal sürecin başlaması anlamına gelmektedir. Böylelikle zaten elde etmiş olduğunuz bütün zaman ve para hemen eksi yönde ilerlemeye yüz tutacaktır.

Bu aşamadan sonra sadece adınıza yapmış olduğunuz kredi kartı borcunuz değil, başta avukat masrafınız olmak üzere miktar yükselecektir. Ödemeniz gereken paraların, hiç değilse asgari tutarını yatırmak gelecek adına oldukça önemli bir adım olarak kabul görmek zorundadır. Bu nedenle, dönem borcunun tamamının yatırılmaması durumunda oluşacak hasarlardan kurtulmuş olursunuz.

Asgari Ödeme Yapmanın Kredi Notuna Etkileri Nelerdir?

Kredi kartı borcunun asgari tutarını yatırmanın kredi notuna etkileri, iki farklı bakış açısıyla değerlendirilmek zorundadır. Birinci olarak tek bir gün geç yatırmış olmanız, üstelik gün bile değil saat olarak geç ödeme yapmanız kredi notunuzu kötü etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Bu açıdan oldukça riskli ve zararla sonuçlanacak bir durumdur.

asgari tutarı ödemek kredi notunu etkiler mi

Fakat kredi kartı borcunuzun sadece faiz işlemine devam ettirecek miktarı yatırmanız halinde, kredi notunuzun diğer duruma göre daha az zarar görecektir. Düz mantıkla bakıldığında bile belli bir seviyede ödeme yapmak, hiç yapmamaktan her zaman için daha iyi olacaktır. Kredi kartlarının asgarisinin ödenmesi halinde faiz işlemleri tartışmasız olarak devam edecektir.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir