Kredi ile Alınan Evin Emlak Vergisi Muafiyeti


Sahibi olunan bina, arsa, arazi, işyeri gibi taşınmaz mallar için ödenmesi gereken bir vergi çeşidi olan emlak vergisi yıl içinde iki seferde tahsil edilmektedir. 1986 yılından beri ödenmekte olan emlak vergisini tapu kayıtlarına göre üzerine herhangi bir taşınmaz mal kayıtlı olan herkes ödemek zorundadır. Söz konusu emlak vergisi taşınmazların bulunduğu belediyeye ödenmektedir. Belediyelerde bulunan vergi tahsilat veznelerine giderek TC nüfuz cüzdanlarıyla işlem yapabilirler. Eğer sahi olunan ev yaşanılan şehirde değilse; belediye hesaplarına EFT ya da havale yapılarak emlak vergisi ödenebilir. Kredi ile alınan evin emlak vergisi muafiyeti konusunda her yıl emlak vergisi ödeme dönemlerinde çeşitli sorular gündeme gelmektedir.

Emlak Vergisinden Muaf olanlar

Öncelikle emlak vergisinde muaf olacakların 200 metrekareden küçük sadece bir tek evleri olması ve o evde ikamet ediyor olmaları gerekmektedir. Buna göre evin krediyle alınma durumuna göre değişiklik göstermeyen emlak vergisi muafiyeti şartları ve emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilecekler;

Emlak Vergisi Muafiyeti Şartları

  • Herhangi bir ek geliri olmayan ev hanımları,
  • Herhangi bir geliri olmayan işsizler,
  • Emekli olduğu sosyal güvenlik kurumundan aldığı maaş dışında başka bir geliri olmayan emekliler ve onların dul ve yetimleri
  • Engelli vatandaşlar,
  • Gaziler,
  • Şehitlerimizin geride bıraktığı çocukları ve eşleridir.

Bu koşullardan herhangi biri sebebiyle emlak vergisinden muaf olmak için başvuruda bulunacak olanlar; tek evi olduğunu ve başka hiçbir gelirinin olmadığını gösteren belge, engellilere ait indirimli bina vergisi formu ve sağlık raporu, tek evi olan emeklilerin dul yetimlerin durumlarını ispat eden belgelerle belediyelere başvuru yapılırken verilmelidir. Doldurulması gerekli olan formlar başvuru esnasında belediyeden edinilebilir.

Emlak vergisi muafiyeti avantajından yararlanan ve durumu değişerek ikinci bir ev sahibi olan kişiler bunu zamanında bildirmemeleri durumunda sahip oldukları her iki ev için de emlak vergisi cezası öderler. Bu yüzden değişen koşullar için belediyelerin gecikmeden haberdar edilmesi gerekmektedir.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir