KOSGEB Kredileri Hangi Bankalar Veriyor?


İşsizlik oranların gün geçtikçe yükselmesi üniversite mezunu işsiz sayısının son yıllarda artış göstermesi sebebiyle insanların işgücüne katılım oranlarının arttırılması ve yerli üretimin desteklenmesi için geçmiş yıllarda verilen KOSGEB kredileri 2018 yılında da devam etmektedir. KOSGEB kredileri hibe krediler ve faizsiz krediler olmak üzere işletmeyi destekleyen avantajlı kredilerden oluşmaktadır. Bu kredileri anlaşmalı olduğu çeşitli bankalar aracılığıyla veren KOSGEB her yılın başında kosgeb kredileri hangi bankalar veriyor sorusunu da beraberinde getirmektedir.

KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

50 bin lira tutarındaki hibe kredi ya da düşük faizli kredi olanaklarından yararlanmak isteyenler öncelikle bulundukları şehirdeki uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılarak eğitim sonunda verilen katılım belgelerini almalıdırlar. KOSGEB internet sayfası üzerinde üyelik oluşturarak edinilebilecek olan yeni girişimci destek formu eksiksiz bir şekilde dolduran kişiler başvuru formu ve gerekli olan diğer belgelerle birlikte bulundukları ildeki KOSGEB müdürlüğüne başvuruda bulunabilirler. Başvuru esnasında KOSGEB’e teslim edilmesi gereken diğer belgeler;

 • Başvuru formunun çıktısı,
 • Girişimcinin engelli, birinci dereceden şehit yakını ya da gazi olması durumunda, bunu gösterir belge,
 • İmza beyannamesi,
 • İş yerini açarken satın alınacak ofis donanımı veya makineler için fiyat teklifleri gibi belgelerdir.

KOSGEB Kredisi Veren Bankalar

Kosgeb kredileri hangi bankalar veriyor sorusunun cevabı KOSGEB’e yapılacak kayıt sonrasında bilinmelidir. KOSGEB’in iş sahibi olmak isteyen vatandaşlara verdiği kredileri ödemek için seçtiği bankalar; Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, T.C. Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası’dır. KOSGEB banka kredisi olanaklarından faydalanmaya hak kazanmış kişiler bu bankalar aracılığıyla destek kredilerini kullanabilirler.

KOSGEB tarafından kredi alabileceği konusunda bilgilendirilen kişiler aldıkları bilgilendirme mesajında görebilecekleri onay koduyla istedikleri bankaya giderek kredi başvurusunda bulunabilirler. KOSGEB tarafından gönderilen onay kodu kredi kullanmaya hak kazandıklarını bildirdiğinden asla kaybedilmemelidir. Hibe kredi ya da faizsiz kredi olanaklarından yararlanacak kişiler kredilerini kullanmak istedikleri bankayı seçmelerinin ardından söz konusu bankaya gerekli evraklarla giderek başvurularını tamamlayabilirler. Bankaya giderken bulundurulması gereken evraklar;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Ticaret odası kayıt belgesi
 • Ticaret sicil belgesi
 • İmza beyannamesi
 • Vergi levhası
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Özel izin ve belgeler
 • KOSGEB tarafından verilen onay kodudur.

Birçok bankanın verdiği işletme kredileri olduğundan Kosgeb kredileri hangi bankalar veriyor sorusunun cevabı birçok insan tarafından merak edilmektedir. Kredi notunu değerlendirmek isteyen bankalar kişilerin kredi notundan kaynaklanan sebeplerle kredi vermek istemeyebilirler. Kredi başvurusu yapılacak banka seçilirken kişiler tercihlerini her zaman çalıştıkları bankadan yana kullanabilecekleri gibi, çeşitli iş geliştirme kredileri konusunda düşük faizli kredi seçenekleri bulunan bankaları araştırarak, bunları da tercih edebilirler. KOSGEB kredisini almaya hak kazananlar başvuru yaptıkları bankanın da kredilerini onaylamasının ardından hesaplarına yatan krediyi yeni işlerini için kullanabilirler.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir