KOSGEB Kira Desteği Nasıl Alınır?


KOSGEB’in girişimcilere ve KOBİ’lere yönelik sunduğu destekler arasında yer alan KOSGEB kira desteği nasıl alınır konusunu pek çok işletme sahibi merak etmektedir. İşletmeler için sabit giderlerden birisi olan işletme kirası, işletmelerin gider kalemlerinde önemli yer tutmaktadır.

Mevcut işletmenin büyüklüğüne bağlı olarak çok yüksek rakamlara ulaşan kira bedellerinin ödenmesinde işletmeler sıklıkla zorlanabilmektedir. Verdiği destekler ile girişimcilerin sayısını artırarak ve KOBİ’leri kalkındırarak ülke ekonomisine katkı sunmayı amaçlayan KOSGEB, bazı destek programların işletme kirasına destek sunmaktadır. İşletme sahiplerine nefes aldıracak KOSGEB kira desteği 2018 yılında ana kalem olarak 3 farklı destek programında yer almaktadır.

AR-GE ve İnovasyon Destek Programı Kapsamında Kira Desteği

Bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip KOBİ’leri ve girişimcileri destekleyerek yüksek katma değerli ürün üretiminin artırılması amacı ile 1.500.000 TL’ye kadar verilen AR-GE ve İnovasyon Destek Programı kapsamında KOBİ’lere kira desteği sunulmaktadır. Destek programı kapsamında kira giderinin yüzde 75’ine destek sunan KOSGEB’in kira desteğinde üst sınırı;

 • Teknopark içi işletmelerde 30.000 TL,
 • Teknopark dışı işletmelerde 24.000 TL

Olarak sınırlandırılmıştır.

Endüstriyel Uygulama Destek Programı Kapsamında Kira Desteği

Yeni bir ürün/hizmetin üretilmesi, kalitesinin artırılması, maliyetlerinin düşürülmesi ve pazara uygun olarak üretiminin gerçekleştirilmesi amacıyla 1.500.000 TL’ye kadar verilen Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında KOBİ’ler için işletmelerinin yüzde 75’i oranında kira desteği sunulmaktadır. Destek üst sınırı 18.000 TL olarak belirlenmiştir.

Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı Kapsamında Kira Desteği

 • Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı
 • Uluslararası Hızlandırıcı Program

Olmak üzere iki programdan oluşan destek programı ile 60.000 ABD Doları destek sunan KOSGEB;

 • Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı Operasyonel Giderler kapsamında kuluçka merkezi kirası,
 • Uluslararası Hızlandırıcı Program kapsamında hızlandırıcı ofis kirası giderleri

Desteğini sunmaktadır.

Girişimcilik Destek Programı Kapsamında Kira Desteği

KOSGEB tarafından girişimciliği desteklemek amacıyla sunulan Girişimcilik Destek Programı kapsamında 50.000 TL’si geri ödemesiz olmak üzere toplamda 150.000 TL destek sunulmaktadır. 100.000 TL geri ödemeli destek faizsiz olarak sunulmakta olup girişimcilerin;

 • İşletme Kuruluş Desteği
 • Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanımı ve Yazılım Desteği
 • İşletme Giderleri Desteği
 • Sabit Yatırım Desteği

Alabilmesi program kapsamında sağlanmaktadır. Direk olarak program kapsamında kira desteği bulunmamasına karşın;

 • İşletme Kuruluş Desteği kapsamında 2.000 TL
 • İşletme Giderleri Desteği kapsamında 30.000 TL

Olarak sunulan destekler kirada kullanılabilecektir.

Kira Desteği Üst Sınırları Neden Farklıdır?

KOSGEB’in verdiği tüm destekler kira desteği içermediği gibi KOSGEB kira desteği ne kadar sorusunun da tek bir cevabı bulunmamaktadır. KOSGEB uzmanları tarafından KOBİ’lerin ve girişimcilerin ihtiyaç duyduğu alanlarda verilen destekler, verildiği kapsamda işletmenin en çok ihtiyaç duyduğu alanları kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Tüm KOSGEB Destekleri, özel sektör ve kamu temsilcileri ile desteklerin kapsamları belirlenerek ortak bir mutabakatı sonucunda oluşturulmuştur.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir