Kıbrıs’ta Banka Hesabı Açmak


Kıbrıs’ta banka hesabı açtırmak, son zamanların en çok merak edilen konularının başında gelmektedir. Bilindiği gibi Kıbrıs ikiye ayrılır bir yarısı Türk diğer yarısı Rum kesimine aittir. Rum kesimde işlem yapmak isteyenler, turist olarak kabul görürler. Normal bir Türk vatandaşı kendine ait alanlar dışında resmi kurumlardan yararlanamaz. Bununla birlikte sürekli olarak öğrenciler artık Kıbrıs’ta okuma talebinde bulunmaktadırlar.

Yapılan araştırmalar her yeni yılla birlikte Kıbrıs Türk kesiminde okul okumak isteyenlerde inanılmaz bir artış olduğunu ortaya koymaktadır. Bu tarz nedenlerden dolayı bankalarda Türkiye’ye ait olan alanlarda şube sayılarını artırmaktadır. Ülkemiz sınırlarında hizmet veren bankalar artık en az 1 şube olmak üzere Kıbrıs’ta erişim noktalarını artırmaya devam ediyor. Aynı banka adına kendinize ait bir hesabınız varsa, aynı bankalar üzerinden işlem yapmanız son derece basit ve olanağındır.

Kıbrıs’ta Banka Hesabı Açtırmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kıbrıs’ta banka hesabı açtırmak, normal bir şubeye gidip hesap edinmek kadar kolaydır. Sürekli olarak yenilen bankacılık sistemleri ve yenilikleri talep olan her yere ulaşmayı ilke edinir. Sistemde kayıtlı olan her vatandaş kendi ülkesine ait alanların hepsinden her alanda yararlanabilir. Zaman ilerledikçe Kıbrıs’taki Türk kesimine olan ilgi büyümektedir. Böyle bir potansiyel bankacılık sektörünün gözünden kaçmayacaktır. Üstelik tüm müşteriler sürekli olarak kullanılmakta olan alanların genişletilmesi, yeni şubeler ve ATM’ler açılması konusunda isteklerde bulunmaktadır.

Kıbrıs'ta banka hesabı nasıl açılır

Müşteri potansiyeline sahip olunduğundan emin olunan her yerde yeni bir şube görülmektedir. Hesap açtırmak isteminiz durumunda, Türklerin olan her bölgede normal bir hesap açtırır gibi kart talebinde bulunmanızda bir sakınca yoktur. Rum kesiminde ise devlet yönetimi direk olarak sizi yabancı statüsüne koyacaktır ki burada işler biraz daha zorlaşacaktır. Kıbrıs’taki Türk bankaları, aynı İstanbul, İzmir, Ankara gibi illerde nasıl hizmet veriyorsa burada da aynı sistemi kullanmaktadır. Burada hesap açtırmakla Kıbrıs’ta bankacılık işlemleri yapmak arasında hiçbir fark yoktur. Kesilen ücretler bile aynı sisteme göre hareket etmektedir.

Kıbrıs’ta Banka Hesabı Açtırmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Kıbrıs’ta yaşıyorsanız işlemler tamamen oranın ikamet belgesine göre şekillenecektir. Ülkemizde hesap açtırmak için gerekli belgelerin başında, 18 yaşından büyük olmak ve kimliğinde T.C kimlik numarasının yazılı olması gibi basit kavramlara dayanır. Kıbrıs’a gittiğinizde de değişen bir durum olmayacaktır. Oranın sizden isteyeceği belgeleri temin etmek, İstanbul’daki bir şubenin taleplerini yerine getirmek kadar kolay olacaktır. Kıbrıs’ta banka hesabı açtırmak için gerekli olan belgeler genel anlamda a dan z ye aynıdır.

Kıbrıs'ta banka hesabı açmak için gereken belgeler

Çünkü hükümet tarafından da bu konu yakinen takip edilmektedir. Binlerce öğrenci başta olmak üzere kendi topraklarına giden herkesin böyle kolaylıklarda yararlanmasına fayda var.

Kıbrıs’ta Hangi Banklar Hizmet Vermektedir?

Kuzey Kıbrıs’taki Türk bankaları tam olarak 8 adettir. Bunların İş Bankası, ING Bank, Ziraat Bankası, Şeker Bank, HSBC, Garanti Bankası, Halk Bankası, Türk Bankası olarak bilinmektedir.

Kuzey Kıbrıs’taki yerel bankaların sayısı 9’dur. İktisat Bankası, Universal Bank, Asbank, Limasol Bankası, Credit West Bankası, Akfinans Bank, Vakıflar Bankası, KKTC Kooperatif Merkez Bankası ve Yakın Doğu Bankasıdır.

İşlem yapmak istediğiniz bankayı seçip, sunmuş oldukları tüm hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Para gönderme, para çekme, kredi çekme gibi bir bankada yapılabilecek tüm işlemler yapılmaktadır. Kıbrıs’ta banka hesabı açtırmak gözüktüğünden çok daha rahat açılacak bir sistem üzerine kurulmuştur.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir