Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar


Ülkemizde kadınların ticari ve sosyal hayatta hala arka planda kaldıklarını görüyoruz. Pek çok kadın küçük yaşlarda eğitim hayatına veda etmek zorunda kalarak hayatlarına ev hanımı olarak devam ediyor. Ülke ekonomisinde ve ticari hayatta kadınların payının artırılması amacı ile devlet, kimi sivil toplum kuruluşları ve bankalar özel kampanyalar ve fırsatlarla kadın girişimcilere destekler veriyor. Erkek girişimcilere verilen destekleri geri planda bırakan bu kampanyalar ile artık kadınlarımızın ekonomiye ve iş hayatına katkıları oldukça fazlalaşacak. Kendisine ait iş yeri kurmak isteyen kadınlar, kadın girişimcilere destek veren kurum ve kuruluşlar hakkında detaylı bilgi alarak ticari hayata bir an önce geçmeye başladılar.

Kadın Girişimcilere Özel Eğitim Programları

Kadınların girişimci ruhunu ortaya çıkarmak için pek çok kuruluş mevcut olup, verdikleri eğitimlerle kadınları iş hayatına hazırlıyor.

  • Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)
  • İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu (TOBB bünyesinde)
  • Asya Kadın Yatırım Platformu
  • Girişimcilik Destek Programı (KOSGEB bünyesinde)
  • EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı
  • Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü

Gibi pek çok program düzenleyen kuruluşlar, kadınların mevcut işlerinde daha başarılı olması ve kendi işyerini açmak isteyen kadınları bilgilendirici eğitim ve programlar düzenleyerek, pek çok girişimci kadın yetiştiriyorlar. İş hayatına giriş yapmak isteyen ve hali hazırda iş hayatında bulunan kadınlarımız, bu eğitim programları ile ihtiyaç duydukları her türlü donanıma sahip olarak nitelikli birer iş kadınına dönüşüyorlar.

Kadın Girişimcilere Maddi Destek Veren Kurumlar

Gerekli olan eğitimi alan kadın girişimciler, iş yeri açmak için yeterli sermayeye sahip olmamaları durumunda, kendilerine maddi destek verecek kurum ve kuruluşların yolunu tutarlar. Eğitim alanında olduğu gibi maddi anlamda da kadın girişimciler, kendi iş yerlerine sahip olmaları için yeterli maddi desteğe de kolayca ulaşabilirler.

  • KOSGEB, eğitim programını başarı ile tamamlayan kadın girişimcilere, 50.000 TL hibe vermesinin yanında, 100.000 TL’ye kadar geri ödemeli destek verebilmektedir. Devletimiz, kadın girişimcilerin de ekonomiye kazandırılarak istihdam edilmelerinin önündeki bilgi eksikliği ve maddi temelli engelleri kaldırarak, sosyal devlet yapısına yakışan hizmetlerine devam etmektedir.
  • Mevcut iş yeri sahibi kadın girişimciler, Kredi Garanti Fonu tarafından sunulan kredilerden faydalanarak, içinde bulundukları zorlu maddi durumlardan kolayca kurtulabilirler. 24 ay geri ödemesiz seçenekleri ile kredi kullanabilen kadın girişimciler, sıkıntılarını atlatıp işlerini yerine koyduktan sonra borçlarını geri ödeyebilirler.
  • Türkiye İş Bankası, Kadın Girişimci Kredisi ile ilk 3 ay ve ilk 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli kredi imkanları ile kadın girişimcileri desteklemeye devam ediyor.
  • Ziraat Bankası, Kadın Girişimcilere Destek Paketi kapsamında 60 aya kadar vadeli ve %50 kredi tahsis ücreti indirimli kredi fırsatlarını sunuyor.

Kadınlarımızın iş hayatına girmeleri için devlet ve özel kuruluşlar, ellerini taşın altına koyarak ev hanımlığını kadınların kaderi olmaktan çıkarıyor. Bu teşvik ve desteklerle kısa zamanda kadınlarımız iş hayatında daha etkin olarak hak ettikleri yerlere geleceklerdir.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir