Esnaf Kefalet Kredisi Almak İçin Gerekenler


Esnaflar veya orta ölçekli kurumlar kredi alarak işlerinde ilerlemek isteyebilirler. Küçük esnafa sağlanan krediler büyüyen ve gelişen bir ekonomi için gereken adımlardan bir tanesidir.

Esnafların dar boğazda olması ekonominin küçük biriminden başlayarak yukarı doğru tırmanan ekonomik kriz emarelerinden sayılır. Bu nedenle devlet ve devlet destekli kurumlar esnafların darda kalma hallerine çare bulabilmek adına çeşitli yollar geliştirmişlerdir. Yollardan en bilineni ise kredi sağlanmasıdır. Kredi sağlanması yoluyla esnaflara yardımcı olunarak ekonomik anlamda ödeme kolaylıkları sağlanmış olur. Esnaf kefalet kredisi sadece şartları sağlayan kişilere verileceğinden dolayı şartları iyi bilinmelidir.

Esnaf Kefalet Kredisi Temel Şart

Esnaf kefaret kredisi almak için sahip olunması gereken şartlar belirlenmiştir. Bunların başında esnaf ve sanatkar olmak gelir. Esnaf ve sanatkar olduğunun yasal olarak kayıt altında olması da şarttır. Bunu esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt olarak kolaylıkla sağlamak mümkündür.

Tamamlanması Gereken Diğer Şartlar

Kefalet veren kooperatifin hizmet verdiği alanlardan birinde ikamet etmek veya iş yeri çalıştırmak bir başka şarttır. Aynı zaman diliminde birden fazla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifi’ne üye olmamakta aranan kriterlerdendir. Kredi onayı için vergi borcunuzun olup olmadığı da kontrol edilecektir. Banka kredi notunuzun yüksek olması da bakılan bir diğer belgedir. Esnaf sayılabilmek için de en az 1 yıl süreyle esnaflık yapılıyor olması gerekir. Bu şartların tamamının yerine getirilmesi halinde esnaf kefaret kredisi için başvuru yapılabilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Alma Süreci Nasıl İşler?

Şartların tamamını yerine getiren kişiler kayıtlı oldukları kooperatife dilekçe ile başvuru yapabilirler. Ardından başvuru yapılan kooperatif esnafın talebini değerlendirmek üzere kabul eder. 15 gün yasal sürenin içinde olumlu veya olumsuz olarak kredi talebinde bulunan kişiye cevap verilmesi gerekir. Olumlu olması halinde ise Halk Bankası’na bilgi verilerek kredi için işlemler başlatılır.

Gereken Evraklar Nelerdir?

Kredi alınabilmesi için talep edilen evrakların başında nüfus cüzdanı fotokopisi gelir. Vergi levhası, oda sicil belgesi, sicil tasdiknamesi, ikametgah, vergi dairesi mükellefiyet belgesi, yıllık ciro gösterir belge, Bağkur belgesi de eklenmelidir.


Like it? Share with your friends!

0

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Slm ben köyüme dönüp keçi almak istiyorum.nasıl yardımcı olunuyor.150 adet keçi almak istiyorum.köyümün mera yerleri çok geniş elverişli şartları neler nasıl destek veriliyor.yardımcı olurmusunuz saygılar