Epilasyon Merkezi Açmak


Güzel olmak, en güzel olmak, en güzel görünmek başta kadınlar olmak üzere doğadaki tüm canlıların doğasında olan bir duygu ama daha güzel olmak ve güzel kalabilmek için insanın kendi bedeninde yapması gereken şeylerin başında kıllar ya da diğer bir ifade ile tüyler geliyor ve kişinin bu istenmeyen tüylerden kurtulması geliyor.

Zira kişinin kol, bacak, yüz, koltuk altı bölgelerinde ortaya çıkan kıllar hem bir görüntü kirliliği yaratıyor. Tarihten bugüne kadar gelindiğinde insanlar kendi bedenlerinde ortaya çıkan bu kıllardan kurtulmak için ağda, tıraş bıçağı gibi yöntemler geliştirmiş.

Günümüzde ise artık daha modern bir çözüm var insanlar epilasyon ile vücutlarının neresinde olursa olsun bu tüylerden kurtuluyorlar. Bu yöntemin en önemli avantajı insanların kısa sürede ve kalıcı olarak birkaç seans sonrası bu tüylerden kurtuluyor olması.

Epilasyon Merkezinde Uygulanabilecek Olan Epilasyon Türleri

Epilasyon kapsamı oldukça geniş olan bir kapsam ve bu kapsam içinde günümüzde kullanılan epilasyon türleri şunlar:

  • İğneli epilasyon
  • Alexandrite Lazer Epilasyon
  • Diode Lazer Epilasyon
  • Nd: Yağ Lazer Epilasyon
  • Foto epilasyon
  • Bio aktif epilasyon
  • Radyo frekansı ile yapılan epilasyon
  • Blend metodu

Epilasyon Merkezi Açma Koşulları

Epilasyon merkezi açmak isteyenlerin bilmesi gereken hususların en başında üstte belirtilen kapsamların birinde, birkaçında ya da tamamında merkezi açacak olan kişi lazer epilasyon hizmeti de verecek ise o zaman bünyesinde bu alanda bir uzman hekimi çalıştırması gerektiğidir. Ama lazer epilasyon hizmeti vermeyecek ise doktor bulundurma zorunluluğu yoktur. Sadece bu alanda gerekli belgelere sahip olan ve eğitimlerini almış, sertifikası mevcut bir güzellik uzmanı ile çalışılması yeterlidir. Bu elbette kişinin kendisi de olabilir. Bu tür yerlerde güzellik uzmanı bulundurulması zorunluluğu da mevcuttur. Doktorun ve güzellik uzmanının dışında lazer epilasyon cihazlarını kullanacak kişilerin de alanında deneyimli, eğitimli kişiler olması şartı aranıyor ve bu insanların da bu merkezlerde çalışması gerekiyor.

Bunun dışında olan diğer koşullar ise Güzellik ve Estetik Amaçlı Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik kapsamındadır. Buna göre bu merkezi açmak isteyenlerin bu hizmeti verebilmeleri için öncelikle ilgili ekipmanlara sahip olmaları gerekir. Bunun dışında yönetmeliğe bakıldığında epilasyon merkezi içinde yer alan makinelerini gösteren ve ilgili doktor tarafından onaylanan imzalanan liste gerekmektedir. Tam da burada şu noktanın altını çizmek gerekiyor. Doktorun mutlaka mesul müdür olarak önceden atanması gerekiyor. Yine yönetmeliğin uygun gördüğü ölçü ve standartlarda bir epilasyon merkezi olmalı. Daha küçük olması, ilgili bölümlerinin olmaması gibi durumlarda ise bu tür yerlerin açılmasına izin verilmiyor.

Gerekli diğer şartları da sağlayan epilasyon merkezleri bir dilekçe ile bulundukları yerleşkede ki sağlık müdürlüklerine mesul müdürleri vasıtasıyla başvuru yapıyor bu arada vergi levhası gibi, belediye izin ve ruhsat işlemleri gibi klasik işyeri açma hususlarını yerine getiriyorlar. Tüm bu koşullar yeterli olduğu sağlık müdürlüğü tarafından onaylandığı zaman da epilasyon merkezi açılabiliyor.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir