Engellilere İş Yeri Açma İmkanı


Türkiye’de yaşayan engelli birçok vatandaş bulunmaktadır ve bu kişilerin iş kurma potansiyelleri bulunuyorsa, bu durumda birçok destek paketini kullanmaya hakları olmaktadır. Özellikle kendi işine sahip olmak isteyen ve mesleki bir yeteneğe sahip olan engelli bireylerin, kredi destek paketleriyle birlikte kendi iş yerlerini kurmaları sağlanmaktadır. Engelli vatandaşlar devlet destekli olarak veya bankalardan kredi kullanarak iş yeri açabilirler.

Engellilere Devlet Destekli Krediler

Engelli bireylere devlet destekli olarak sağlanan birçok kredi imkanı bulunuyor. Bu vatandaşların topluma kazandırılması amacını güden bu kredi paketleri, düşük faizlere ve hibe kredilere yer veriyor. Engelli bireylerin kendi işletmelerini kurmaları ve bu işletmeleri idame edebilmeleri için hem KOSGEB hem de İŞKUR desteğiyle verilen krediler bulunmaktadır. Ayrıca bankalar tarafından sağlanan ve gelir belgesi ibrazı gerektirmeyen kredilere de yer verilmektedir.

Engelliler İçin KOSGEB Kredi Desteği

KOSGEB, Türkiye’de bulunan girişimcilerin en çok başvurdukları kurum olarak öne çıkmaktadır. Girişimci adaylarını sundukları iş planları doğrultusunda hibe krediler ile destekleyen KOSGEB, engelli vatandaşları da göz ardı etmeyerek Ziraat Bankası ile kurulan ortaklık sayesinde engellilere kredi avantajı sağlamaktadır.

KOSGEB’in engelli bireylere sağladığı kredi avantajında, Ziraat Bankası ile işbirliği yapılmıştır ve kredi paketine başvurarak iş yeri sahibi olmak isteyen engelli vatandaşlar, kredilerini Ziraat Bankası aracılığıyla alabilmektedirler. 60 aya varan vade seçenekleriyle birlikte alabildiğiniz bu kredi, Ziraat Bankası’nda Engelsiz Destek Kredisi adıyla sunulmaktadır.

Engelliler İçin İŞKUR Kredi Desteği

İŞKUR, Türkiye’deki vatandaşlara istihdam desteği sağlayan bir kurumdur ve Türkiye’deki birçok vatandaş bu kurum sayesinde istihdam edilerek iyi bir iş sahibi olabilmektedir. 2018 senesinde İŞKUR’un yürüttüğü projeler kapsamında engellilere destek kredisi kampanyaları da başlatılmıştır. İş sahibi olmak isteyen engelli vatandaşlara verilen hibe krediden 50.000 TL’lik bir destek talep edebilme hakkınız olacaktır. Projenin karşılığında geri ödemesiz olarak tam 50.000 TL’lik kredi alabilirsiniz ve kendi iş yerinizi kurabilirsiniz.

Engelliler İçin Kredi Veren Bankalar

Engelli vatandaşlara bankaların verdikleri kredi paketlerinde, genellikle gelir belgesi şartı aranmamaktadır. Yalnızca bankalar hesaplardaki hareketleri incelemektedirler. Halkbank, Vakıfbank, Yapı Kredi, İş Bankası ve Garanti Bankası gibi bankalardan engelli destek kredisi alabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir