Dul ve Yetimlere Faizsiz Konut Kredisi


Toplu Konut İdaresi tarafından şehit ailelerine ve harp malullerine verilecek olan faizsiz konut kredisi, yönetmelik isminde dul ve yetimlerinin geçmesi sebebiyle, yönetmelik kapsamı merak konusu oldu. Dul ve Yetimlere Faizsiz Konut Kredisi kapsamını merak edenler, yönetmeliği kurcalayarak kapsamı hakkında bilgi sahibi olmaya başladılar. Resmi dilde yazılan yönetmeliğin daha anlaşılır hale getirerek uygulamalardan örneklerle konuyu aktarmaya çalışacağız.

Yönetmelik Kapsamına Giren Hak Sahipleri

Yönetmelik ismi sebebi ile daha çok şehit aileleri ve gaziler hakkında hazırlanmış gibi görünse de hak sahipliğinin belirlenmesi için açıklayıcı bilgiler gerekiyor. Kanunda hayatını kaybeden kişinin maaş hakkı kazanmış dul eşi demesi, T.C. Emekli Sandığı’ndan maaş hakkı kazanmış eşlerin faizsiz konut kredisi için ilk hak kazananlar olduğunu belirtiyor. Dul eşten bu hakkın çocuklara geçmesi için ya dul kalan eşin vefat etmesi ya da yeniden evlenmesi gerekmektedir. Bu şartlardan birisi gerçekleşirse ve çocuklardan birisi yetim aylığı alıyorsa hak ona geçer. Kanun kapsamı karışık gibi görünse de maaş ve yetim aylığı hak kazanılması şartı kanuna yeterince açıklık getiriyor.

Dul ve Yetimler Faizsiz Konut Kredisi Kullanmak İçin Ne Yapmalılar

Maaş hakkı kazanmış dul eş ya da yetimler, faizsiz konut kredisine başvurmadan önce hak sahibi olduklarını gösteren belgeyi temin etmeliler. T.C. Emekli Sandığı’ndan hak sahibi olduklarına dair aldıkları belge ile Ziraat Bankası’na müracaat etmeleri gerekmektedir. Hak sahipleri arasında çekilecek kura ile öncelik sırası belirlenecektir. Faizsiz konut kredisi kullanım hakkı kazananlar bu haktan bir defaya mahsus, diledikleri muhitten diledikleri konutun son 1 yılda alınması şartı ile faydalanabilecekler. Sadece yeni bir ev almak için değil, mevcut eviniz için de bu krediden faydalanabilirsiniz. Kredi geri ödemesi için vadeyi ise T.C. Emekli Sandığı’ndan aldıkları maaş belirler. Aldıkları aylığın dörtte biri otomatik olarak kesilir ve borç ne zaman biterse vadesi de o kadar olur.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir