Devletin Kadınlara Verdiği Teşvik Kredisi


Kadınların ekonomilerdeki yeri oldukça önemli ve büyüktür. Kadınlara yapılan desteklerde bu önemin farkında olunup, kadınların ekonomiye katılımının sağlanması için yapılan pek çok girişim vardır. Ekonomik ve toplumsal kalkınma süreçlerinde kadınların yer alması oldukça etkili ve önemlidir.

Yapılan araştırmalarda kadınların ekonomide hiç yer almadığı düşünüldüğünde ekonomide yaşanan kayıpların yüzde 30’u geçtiği görülmüştür. Kadınların ekonomiye daha fazla katkıda bulunabilmeleri için devletin sunduğu teşvikler mevcuttur. Devletin kadınlara verdiği teşvik kredisi için nereye başvurulur? diye soracak olursanız öncelikle KOSGEB’i araştırmalı ve üye olmalısınız.

Girişimcilik Destek Programı adı altında girişimcilik yapmak isteyen kişilere destek olan KOSGEB, kadın girişimcileri ön planda tutmakta ve daha fazla oranda destek vermektedir. Bu programın amacı girişimcilere destek olup ülke ekonomisini kalkındırmak ve işletmelerin başarılı ilerleyişlerine katkıda bulunmaktır. Öncelikli olarak yapmanız gereken KOSGEB tarafından verilen girişimcilik eğitimine katılımda bulunmanızdır. Daha sonra KOSGEB’e üye olarak yapmak istediğiniz girişimi ve projeyi sunmanız gerekiyor.

Bu noktada kadın girişimler daha avantajlı oluyor. Kadın girişimcilerin yapmak istediği projeler için verilen geri ödemesiz destek miktarının üst limiti 50.000 TL’dir. Kuruluş döneminde ihtiyaç duyulabilecek olan makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteğinin üst limiti ise 18.000 TL olup, geri ödemesizdir. İlk etapta kuracağınız işletmenin kuruluş giderleri için geri ödemesiz olarak 2.000 TL destek olarak verilir. Bunlara ek olarak geri ödemeli olacak şekilde 30.000 TL üst limiti olan işletme giderleri desteği almanızda mümkündür. Üst limitlerden faydalanma oranı kadın girişimciler için yüzde 90 ‘a kadar çıkabiliyor.

KOSGEB, kadın girişimcilere destek olmak konusunda faydalı ve avantajlı seçenekler sunuyor. KOSGEB ’in yanı sıra sosyal yardımlaşma vakıfları ve halk eğitim merkezleri de kadın girişimcilere destek veriyor. Hazırladığınız iş planını sunduğunuz bu kurumlar yaptıkları incelemelerden sonra size destek verebiliyorlar. Aynı zamanda bankalarda kadın girişimciler için özel kampanyalarla, düşük faizli kredi seçenekleri sunmaktadırlar.

Kadın Girişimcilere Verilen Destekler ve Destek Veren Kurumlar

KOSGEB haricinde de kadın girişimciler için destek veren pek çok kurum ve kuruluş vardır. Bunlardan bazıları; Türkiye Kadın Girişimciler Derneği, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Garanti Kadın Girişimci, Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği yurtiçinde kadın girişimcilere destek veren kurumlara örnek olarak verilebilir. Kadın girişimcilere destek veren yabancı kurumlarda mevcut bunlardan bazıları ise; Cinsiyet Eşitliği İçin UNIFEM Fonu, Coca Cola Vakfı, Bayanlar PeacePower Vakfı, Ford Vakfı vb. yabancı kurum ve kuruluşlarda kadın girişimcilere destek vermektedirler. Örnek olarak Türkiye Kadın Girişimciler Derneği kadınlara verdikleri eğitimlerle yapmak istedikleri işleri nasıl yapabilecekleri konusunda yol gösterici oluyor. Ve seçilen projeler için yapılacak olan proje için çeşitli ihtiyaçlarını dernek karşılıyor ve deneğin üyeleri ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti vererek yardımcı oluyorlar.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir