Çamaşırhane Açmak için Gerekenler


Her iş kolunda olduğu gibi mutlaka bir planlamaya ihtiyaç vardır. Çamaşırhane açmak için de bütün olasılıklar en başından sonuna kadar göz önüne alınmalıdır. Çamaşırhanenin piyasadaki rolünü de değerlendirmek gerekir. Herkesin ihtiyacı olacak bir hizmet olmaması şüpheye düşürebilir. Çünkü herkesin evinde çamaşır makinesi hatta kurutma makinesi dahi vardır. Ancak bu çamaşırhaneye duyulan ihtiyacın olmadığı anlamına gelmez.

Bu nedenle hangi alana yönelebileceği önem kazanmaktadır. Başlangıç için alınacak çamaşır yıkama ve kurutma makineleri ve dükkân bedeli düşünüldüğünde 70 bin liraya ihtiyaç duyulmaktadır. Esas bütçe ayrılacak olan makinelerdir bu bütçenin yaklaşık 50 bin lirasını oluşturmaktadır.

Çamaşırhane Açmak için Neler Gerekir?

Öncelikle sermaye tespit edilmeli ve buna uygun olarak bir plan hazırlanmalıdır. Çamaşırhane için uzmanlaşma alanları belirlenmelidir. Bunlar, yıkama, kurutma, katlama, müşteriye teslim etme, çamaşır toplama gibi alanlardır. Bu uzmanlaşma alanlarına göre çalışan kadrosu ve doğal olarak da çalışan sayısı belirlenmelidir.

Açılacak çamaşırhanenin hangi kitleye hitap edeceği tespit edilmeli ve bu doğrultuda bir konumda açılmalıdır. Genelde bu alanda birbirinden farklı kitleye hizmet vermek zordur. Çünkü hedef kitlenin bulundu konumda olmak şarttır. Uzak bir konum tercih etmek yanlış bir tercih olacaktır.

Çamaşırhane için gerekli olan makine ve temizlik malzemeleri belirlenmelidir. Çamaşırhane için gereken malzemeler Çamaşır makinesi, kartla ya da jetonla çalışan makine ve deterjan satan makinelerdir. Elbette ki bir dükkana ihtiyaç vardır. Daha önce benzer amaçla kullanılmış dükkanlar pratik olarak kolaylık sağlayacaktır. Aynı konumda bulunacak diğer çamaşırhanelerden fark yaratmak için uygun fiyat seçenekleri ya da farklı avantajları düşünmek gerekir.

İş güvenliği açısından yüksek tehlike barındırmamaktadır. Ancak yine de güvenlik kamerası, alarm taktırmakta ve yangın söndürmek için gerekli ekipman alınmalıdır. Çamaşırhane açmak için özel bir izin ya da ruhsat istenmemektedir. Sadece ticari işletme açılacağı için gerekli işlemler tamamlanmalıdır. Bunun için Maliye Bakanlığı ve Vergi Dairesinden gerekli evraklar öğrenilerek alınması gerekir. Bu prosedürleri tamamlamak Çamaşırhane açmak için yeterlidir.

Çamaşırhane Nerelerde Açılmalıdır?

Öncelikle çamaşırhane konumunun neresi olacağı en önemlisidir. Çünkü bu müşteri kitlesiyle doğrudan ilgilidir. Kazanç sağlamaktaki en önemli husustur.

Ayrı bir yere açmaktansa öğrenci yurtları ile anlaşılarak yurt binasına çamaşırhane açılabilir. Devlet yurtlarında genelde ücretsiz olduğu için özel yurtlar tercih edilmelidir. Öğrenciler çamaşırhane sahibine ya da yurda ödeme yapabilir. Bu anlaşmaya bağlı olarak değişir.

Özel hastanelerde çamaşırhane açmak tercih edilebilir. Hastaların kullandıkları yastık kılıfları, çarşaflar, doktor, hemşire ve personel önlüklerini yıkamak için hastane ile anlaşarak bina içinde çamaşırhane açılabilir.

En çok kar getirecek olan ise otel ve pansiyonlar olabilir. Her gün odalardan çıkan yatak takımları ve personel kıyafetleri çamaşırhaneye gelecektir.

Ayrı bir yerde çamaşırhane açmak istenirse devlet yurtlarına yakın yerler ve askerlerin çarşı iznine çıktıklarında kullandıkları merkezler düşünülebilir. Çünkü kalabalık yerlerdeki çamaşırhanelerde sıra problemi vardır ve müşteri kitlesi sıra beklememek için ayrı bir çamaşırhane tercih edebilir.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir