Boya Fabrikası Kurmak – Boya Üretimi Nasıl Yapılır?


Şüphesiz ki inşaat sektörünün bu derece geliştiği Türkiye’de boya fabrikası kurmak mantıklı bir adım olacaktır. Yeni yapılan binlerce konut, ev değişikliği yapanlar, ofis sahibi olanlar adımlarını attığı an badana yapmaya ihtiyaç duyacaktır. Yatırım yapmak, yeni bir pazara girmek isteyenler bulunduğu yerin ekonomik koşullarını göz önünde bulunduracaktır. Boya ve boya yapımında kullanılacak malzemeler şüphesiz ki ekonomi ne olursa olsun zaruri bir ihtiyaçtır. Bu nedenle boya fabrikasının geleceği vardır.

Televizyonlarda birçok boya markasının yüksek bütçeli reklamlar yapabiliyor olması bu fikri doğrulamaktadır. Boya fabrikasının elde ettiği karı somut olarak söylemek mümkün olmayabilir. Ancak boya fabrikasının nerede kurulduğu, dağıtım ağının nasıl oluşturulduğu, hangi sektöre yöneldiği, ne kadarlık bir sermaye ile başlandığı belirleyici olacaktır. Tahmini olarak birkaç milyon lira gerektiren bir sermaye ile başlanabileceği söylenebilir.

Boya Fabrikası Kurmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Fabrika kurmak bir fabrika sahibine danışmakta ve muhasebeci ile görüşmekte fayda vardır. Pratik olarak süreçleri hâkim birisi tarafından yönlendirilmek yaşanacak olan zorlukları kolayca atlatmakta önemli olabilir öngörülü olmayı sağlayabilir.

Öncelikle hangi tür fabrika kurulacak olursa olsun mutlaka imar mevzuatı incelenmelidir. Fabrikalar bu mevzuata göre açılmaktadır. İmar mevzuatında istenen belgeleri tamamlamak gerekmektedir. Ardından fabrikanın bulunacağı şehirdeki belediyeden fabrika açma ruhsatı almak mecburidir. Sanayi sicili olması gerekmektedir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenmeyi sağlayan kayıttır.

Boya fabrikası açacak kişinin ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporu alması gerekmektedir. ÇED raporu yapılacak işin çevreye olumlu ya da olumsuz bir etki verilip verilmediğinin değerlendirildiği rapordur. Çevreye zarar verilmemesi olumlu sonuç almak için şarttır. Boya sektöründe kimyasallar kullanılacağı için ÇED raporu önem taşımaktadır. Bu aşamadan çevreye verilen zararı engellemek için alınacak olan önlemler üzerine bir plan hazırlanmalıdır.

Tüm bunlarla birlikte çevreye verilen zararın karşılanması için bir teminat verilmesi gereklidir. Rapor uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Bu aşamada danışmanlık hizmeti almakta fayda vardır.

Boya Fabrikasında Nelere Bütçe Ayrılmalıdır?

Kullanılacak olan sermayeye göre çalışan sayısı ve fabrika büyüklüğü belirlenebilir. Ancak başlangıç için bile 100’ün üzerinde çalışan sayısına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için de milyon liralara ihtiyaç vardır. Kimyasal bir üretim olduğu için ve yanıcı, patlayıcı özelliklere sahip olduğu için güvenlik çok önemlidir. Bu da bir bütçe gerektirmektedir. Ancak olmazsa olmazlar arasında denebilir.

Tüm çalışanların kimyasal maddelerden olumsuz etkilenmemesini sağlayacak özel kıyafetlere ihtiyaç vardır. Mutlaka maske kullanılmalıdır. Kıyafetlerin giyilip giyilmediğini ve maskelerin takılıp takılmadığını denetleyecek bir mekanizma kurulması gereklidir. Tüm çalışanlar bu konuda eğitimden geçirilmelidir. İş güvenliği bu dönemde özel öneme sahiptir ve bu konuda kanun ve yönetmeliklerde fabrika sahibini de denetleyecek önlemler getirilmiştir. Doğal olarak fabrikada bütçe ayrılması gereken önemli bir kalemdir.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir