Araç İpotekli Kredi


Araç ipotekli kredi, 0 veya 2.el arabaların alımlarında, ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenler için yeni bir seçenek haline geldi. Bu durumda artık adınıza ait olan aracınızı, bankalara ipotek gösterip kefil niteliğinde sunabilirsiniz. Sigorta şirketlerinin ipotekli araçlara olan uygulamaları artış gösterdikçe, kredi çekemeyenler için yeni bir tercih karşımıza çıktı. Bu alanda yapılması gerekenlerin başında, direk olarak teminat yerine araba göstermek geliyor.

Aslına bakıldığında daha önceleri de aynı sistemde çok rahatlıkla kullanılması gereken bu eylem, henüz yeni hayatımıza dahil oluyor. Özellikle bankaların sunmakta oldukları kredi fırsatları nedeniyle, birçok kişi hayalleri ve ihtiyaçları için nakit gereksinimi duymaktadır. Fakat her geçen sene biraz daha geri ödeme problemi yaşayan bankalar, gittikçe işleri zorlaştırmaya devam etmektedir. Yapılması gerekenlerin başında genel olarak kefil, teminat ve taşınamaz mallarla kolaylıkla kullandırılmaktadır. Ancak binlerce vatandaş içinde bu kavramlar daha uzak bir döneme gelmektedir.

Araç İpotekli Kredi Nedir? Kimler Kullanabilir?

Araç ipotekli kredi kullanımı yakın bir zamanda bankaların ihtimal dahiline girmiş bulunuyor. Uzun zamandır kişi, kurum ve kuruluşların göstermekte kefil ve diğer teminat yerine artık kullanılmakta olan araçlarda gösterilmektedir. Devamlı olarak kullanılmakta olan kredilerin, şartları hakkında yapılan ağırlaştırılmalar, kullanıcıları çıkmaz içine sokmaktadır. Çünkü yapılan kredi ödemelerine karşılık her geçen sene biraz daha ödeme problemleri yaşanmaya başlanıldı.

Ülkemizde şuan için 2 milyon kişiye ulaşan banka borçlusu bulunmaktadır. Bu nedenle ödenmekte olan paraların garantisini almak adına bankalar daha çok araştırma ve güvence aramaktaydılar. Taşınabilir mallar yine burada risk faktörü içine katılarak, daha başka durumlarla çözüme ulaştırılması gerekmektedir. Sigorta şirketlerinin ipotekli araç kredisi avantajları da oldukça dikkatleri üzerine çekmiş durumdadır. Devamlı olarak poliçe yeniliği ve yasaların değişmesi, güvence sağlayan şirketlerin daha fazla talebi artırmak adına girişimlerini hızlandırmaktadır. Ne kadar teminat niteliği görse de bankalar için araba ipoteği birkaç prosedürler ilerlemeye devam etmektedir. Hemen tüm şartların oluşması biraz zaman alacaktır.

Araç İpotekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Araç ipotekli kredi başvurusu için öncelikle talep edilen evrakların bir araya getirilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan satın alınması istenen aracın tamamen sizin üstüne olması gerekmektedir. Başka bir ortakla yapılacak olan anlaşma için şartlar ve fırsatlar farklılık gösterecektir.

araç ipotekli kredi nasıl alınır

Çalışmak istediğiniz bankanın şubesine giderek, hemen almak istediğiniz arabanın ekspertizini sağlamak için gerekli kişiler devreye girerler. İstenilen miktar ve araç uyumluluk halindeyse rahatlıkla ipotek altında araç sahibi olabilirsiniz. Ödenmeyen tüm kredi borçlanmalarına karşılık, bankalar aracınıza el koyma hakkına sahip olur. Bu nedenle yapmak istediğiniz harcamaları genel olarak hesap edip, daha sonra borçlu konumda kalırsanız ödemiş olduğunuz miktarlarında bir önemi kalmayacaktır.

bkz. Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar

İpotekli Araç Kredi İçin Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

İpotekli araç kredisi kullanmak için gereken belgelerin başında, kimlik fotokopisi veya ehliyet gelecektir. Gelir düzeyinizin ne miktarda olduğunu belirlemek için gelir belgesi gerekmektedir. İkamet belgesini getirmeniz, son 3 aya krediyi kullanacak kişinin elektrik, su, doğalgaz vb. fatura belgeleme ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. İkamet belgesi getirilmemesi durumunda, diğer seçeneklerden birinin getirilmesi zorunludur. Son olarak ipotek edilecek aracın ruhsat fotokopisi gerekmektedir.

araç ipotekli kredi şartları

Tüm bu belgelerin hepsini bir arada götürmeniz, işlemlerinizi hızlandıracak ve en doğru sonuca ulaşmanız için yeterli olacaktır. Araç ipotekli kredi kullanmak için bilinmesi gerekenler bu sistemde ilerlemektedir.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir